Sağlıklı ve bilinçli nesiller yetiştirmek için, 22 Kasım “Diş Hekimleri Günü” nü de içine alan “Ağız ve Diş Sağlığı Haftasında” Eğlenerek Öğreniyorum projesi kapsamında Kartal ilçesinde dezavantajlı gruplara yönelik farkındalık eğitimlerine ve Ağız-Diş Sağlığı taramalarına Kartal Kaymakamı Abdullah DEMİR’in eşi Dt. A. Elif DEMİR tarafından başlandı.
 
        Bu çalışmalar kapsamında “Emrullah Turanlı Çocuk Evleri Sitesi”ndeki çocukların öncelikle ağız-diş sağlığı taramaları yapıldı ve ardından eğlenerek öğrenmelerini sağlamak için çeşitli aktiviteler, slayt sunumları, ikramlar eşliğinde samimi bir ağız-diş sağlığı farkındalık eğitimi gerçekleştirildi.
 
        Eğitimde ağız-diş sağlığının genel sağlığın önemli bir parçası olması nedeniyle, ağız-diş sağlığı bakımının alışkanlık haline getirilmesi, kişisel bakımdaki yeri ve önemi, doğru diş fırçalama yöntemi, diş ipi kullanımı, diş hekiminden korkmama ve düzenli kontrollere gitmenin gerekliliği, ağız-diş sağlığı için koruyucu uygulamalar, yeterli ve dengeli beslenme vb. konulardan bahsedildi.
 
        Ayrıca kitap okuma alışkanlığı kazandırmak ve geliştirmek için Dt. A. Elif DEMİR tarafından çocuklar ile birlikte “İslamda temizlik ve İslamda Sağlık Hakkı” ile ilgili okuma etkinliği gerçekleştirildi. Etkinlik sonunda okunan kitaplar çocuklara hediye edildi.
 
        Program bir çocuğun doğum günü kutlaması ve ilçe Kaymakamı Abdullah DEMİR’in katılımcılara diş fırçaları ve macunlarını takdim etmesi ile sona erdi.